Reklama | Kontakt

Trasa Nowohucka

| |
  

Nowa Huta – ogromny kompleks przemysłowo-mieszkaniowy w zachodniej części Krakowa – jest symbolem socjalistycznej industrializacji Polski, a zarazem symbolem oporu Polaków przeciwko władzom komunistycznym. W założeniu Nowa Huta miała być pierwszym prawdziwym, zbudowanym od podstaw miastem socjalistycznym. W tym celu w latach 50 z okolicznych wsi i miasteczek sprowadzono tysiące robotników, dla których udział w realizacji komunistycznego ideału była szansą na awansu socjalny.

Nieprzypadkowo budowę Nowej Huty umiejscowiono w sąsiedztwie Krakowa. Zgodnie z planem władz, ideały klasy robotniczej miały wyeliminować klerykalne i konserwatywne elementy obecne wciąż w świadomości mieszkańców dawnej stolicy Polski. Historia jednak obrała inny kurs. Pierwsza konfrontacja między robotnikami a władzami komunistycznymi miała miejsce w latach 60 na tle konfliktu o pozwolenie na budowę kościoła w Nowej Hucie. W latach 80 Huta stała się centrum ruchu przeciwko władzom komunistycznym, w tym samym czasie doszło również do porozumienia pomiędzy intelektualną elitą Krakowa a robotnikami z Nowej Huty. Stąd już niedaleko było do obalenia komunizmu, czego symbolem stało się zdemontowanie w 1989 r. pomnika Lenina.

Miejsca warte odwiedzenia:
1. Centrum Administracyjne Huty im. Tadeusza Sendzimira – gmach północny (ul. Ujastek 1)
2. Krzesławice – Kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Szkaplerznej, Dworek Jana Matejki (ul. Wańkowicza 25) 3. Aleja Solidarności – fragment zabudowy Osiedla Stalowego
4. Osiedla Wandy i Willowe – zabudowa osiedla Willowego
5. Mogiła – Zespół Klasztorny 00. Cystersów (Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Wacława i Kościół św. Bartłomieja) (ul. Klasztorna 11)
6. Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego – główny budynek szpitala (os. Na Skarpie 66)
7. Plac Centralny – zabudowa przy Placu Centralnym
8. Aleja Róż, Aleja Przyjaźni – Aleja Róż z sylwetką niezrealizowanego ratusza
9. Aleja gen. W. Andersa, ul. Ludźmierska – kino Świt (os. Teatralne 10)
10. Osiedle Teatralne i Teatr Ludowy (os. Teatralne 34)
11. Plac B. Włosika – Kościół Arka PanaMapa Krakowa

Mapa Kraków

Mapa Krakowa

Mapa Krakowa z mozliwością znalezienia hoteli, tanich noclegów oraz najcekawszych zabytków.

Nowoczesne projekty wnętrz