Reklama | Kontakt

Gugara. Opowieść o pasterzach reniferów

2008-07-10
Pomożemy znaleźć nocleg
Data:   
Ilość nocy: 
  Ilość osób:W czwartek, 10. lipca o godzinie 18.15, w budynku Ratusza przy Placu Wolnica 1, zaprezentowany zostanie film dokumentalny „Gugara. Opowieść o pasterzach reniferów”, w reżyserii Jacka Nagłowskiego i Andrzej Dybczaka. Po pokazie odbędzie się prezentacja książki Andrzeja Dybczaka i spotkanie z autorem. Wstęp wolny.

Film to opowieść o rozpadzie małej syberyjskiej społeczności. Dokument opisuje pełen paradoksów świat byłych nomadów i pasterzy reniferów, zmuszonych do porzucenia tradycyjnego sposobu życia. Bohaterowie filmu znajdują się na różnych etapach rozstawania się ze znanym sobie światem.Napisana przed powstaniem filmu książka sięga do doświadczeń autora sprzed tych wydarzeń. Jej bohaterowie żyją jeszcze w sposób tradycyjny, jednak już w cieniu zbliżającej się zmiany. Powieść „Gugara” otrzymała nagrodę Fundacji Kultury w 2008 roku.

Film uhonorowano Złotym Lajkonikiem na 48. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Intengible Heritage Award na Międzynarodowym festiwalu filmów dokumentalnych Cinéma du Réel w Paryżu.

Gugara w języku Ewenków oznacza dźwięk dzwonków używanych przez pasterzy reniferów. To jeden z niewielu dźwięków, jakie można usłyszeć w tajdze, ale ostatnio i on ucichł. W przeciągu ostatnich kilku tygodni, Dymitr i Tatiana, starzy pasterze, stracili całe swoje stado. Co teraz robić w tajdze? Czym się zająć, zwłaszcza jeśli jest się ostatnimi pasterzami reniferów w całym okręgu? Wszyscy inni przenieśli się już z lasu do niezbyt odległej rosyjskiej wioski...
   R E K L A M A
 
 
Firma Wirtualny Turysta (www.wirtualnyturysta.com) współpracuje z wieloma organizacjami branżowymi przy promocji ważnych wydarzeń związanych z Krakowem. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani wykorzystaniem naszych możliwości do własnych celów marketingowych lub zamieszczeniem informacji o wydarzeniach na naszych stronach internetowych, prosimy o przesłanie informacji na adres events@krakowlife.pl.
 
Archiwum Wydarzeń w KrakowieMapa Krakowa

Mapa Kraków

Mapa Krakowa

Mapa Krakowa z mozliwością znalezienia hoteli, tanich noclegów oraz najcekawszych zabytków.

Nowoczesne projekty wnętrz