Reklama | Kontakt

Dworzec kolejowy PKP - Kraków Główny

| |
  

Dworzec kolejowy PKP Kraków Główny to najważniejsza stacja kolejowa w Krakowie, obsługująca pociągi pasażerskie wszystkich rodzajów. Według kategoryzacji PKP ma najwyższą kategorię A. Obecnie dworzec znajduje się w ostatnim stadium prac modernizacyjnych, które pozwolą go w przyszłości nazwać najnowocześniejszym tego typu obiektem w kraju.

Ponieważ budowa Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego nadal nie została zakończona, kasy i zaplecze gastronomiczne pozostaja nadal w zabytkowym budynku starego dworca przy ul. Lubicz. Wybudowano nowe perony, których zadaszenie, pełni równocześnie rolę parkingu dla aut osobowych, jak również zlokalizowano tamże stanowisko taksówek.

Dworzec kolejowy KrakówKraków jest jednym z najważniejszych w Polsce węzłów kolejowych. Można stąd dojechać pociągiem do większości najważniejszych miast w Polsce. Posiada szybkie połączenia z Warszawą i Gdańskiem obsługiwane przez PKP InterCity, dodatkowo połączenie EuroCity z Wiedniem oraz EuroCity Wawel z Wrocławiem, Berlinem i Hamburgiem. Często kursujące pociągi pospieszne zapewniają dojazd do Łodzi, Kielc, Lublina, Katowic, Rzeszowa, Radomia, Przemyśla, Wrocławia, Poznania, Torunia, Szczecina, Bydgoszczy, Opola, Olsztyna i wielu innych miast. Nocne pociągi międzynarodowe łączą Kraków z Pragą i Budapesztem.

Znaczącym dworcem jest również Kraków Płaszów, położony w południowo-wschodniej części miasta. Zapewnia on częste i szybkie połączenia z Rzeszowem, Tarnowem, Przemyślem, Skawiną, Kalwarią Zebrzydowską i Zakopanem. Inne stacje znajdują się w takich dzielnicach jak Łobzów, Mydlniki, Bieżanów, Prokocim czy Łagiewniki. Niestety, Nowa Huta jest pozbawiona kolejowej komunikacji pasażerskiej, natomiast istnieje tu największa w Krakowie stacja przeładunkowa.

Nowością w połączeniach kolejowych Krakowa są pociągi podmiejskie w formie nowoczesnego szynobusu. Obsługują one trasy do Krzeszowic, Wieliczki i Skawiny i są w szczycie przewozowym dobrą alternatywą dla zakorkowanych często dróg. Istnieje także, obsługiwane przez szynobusy, połączenie kolejowe do Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach.


Przystanki komunikacji miejskiej

W odległości 200 metrów od dworca (skrzyżowanie ulic Basztowej i Westerplatte) przebiegają główne linie tramwajowe, wiodące do wszystkich części miasta.
 • Dworzec Główny - skrzyżowanie ulic Lubicz, Basztowej, Westerplatte i Pawiej
  • linie tramwajowe: 2, 4, 5, 13, 14, 19, 24, 34, 71
  • linie autobusowe: 124, 152, 424, 502, 601, 602, 603, 605, 608, 609, GK1
 • Dworzec Główny Zachód (Galeria) - ul. Pawia
  • linie tramwajowe: 24
  • linie autobusowe: 105, 129, 130, 179
 • Dworzec Główny Wschód - ul. Lubomirskiego
  • linie autobusowe: 115, 154, 185, 188, 192, 415, 492, 521

Przydatne adresy

 
Rozkład jazdy PKP - http://rozklad.pkp.pl
PKP Intercity - http://www.intercity.pl
PKP Przewozy Regionalne - http://www.pr.pkp.pl
 
 Mapa Krakowa

Mapa Kraków

Mapa Krakowa

Mapa Krakowa z mozliwością znalezienia hoteli, tanich noclegów oraz najcekawszych zabytków.

Nowoczesne projekty wnętrz