Reklama | Kontakt

Zamek Królewski na Wawelu

| |
  

Państwowe Zbiory Sztuki
Wawel 5, tel. (+48 12) 422 51 55, www.wawel.krakow.pl

Godziny otwarcia wzgórza wawelskiego:
Codziennie w godz. 6:00 - 20:00 od IV do X, a od X do III w godz. 6:00 - 17:00. Dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego jest zamykany pół godziny przed zamknięciem bram wzgórza.
Muzeum jest nieczynne: 1 I, w Wielkanoc, 1 i 11 XI oraz 24, 25 i 31 XII. Wstęp wolny: od IV do X - w poniedziałki, od XI do III - w niedziele (nie dotyczy - Katedry, Muzeum Katedralnego i Smoczej Jamy)
Ekspozycje stałe na wzgórzu wawelskim:
Komnaty Królewskie -historyczne wnętrza wraz z kolekcją arrasów Zygmunta Augusta, portretami królewskimi, włoskimi meblami renesansowymi, wzbogacone włoskim i holenderskim malarstwem XV-XVII wieku. Wawelska kolekcja malarstwa została wspaniale wzbogacona w r. 1994 dzięki darowi ponad 80 dzieł malarstwa włoskiego z rodzinnych zbiorów hr. Lanckorońskich.

 Prywatne Apartamenty Królewskie - Trasa prowadzi przez część Zamku obejmującą sale tworzące niegdyś prywatne apartamenty monarsze oraz pomieszczenia dla dworskiej świty, a także dla gości królewskich. Ściany zdobią jedne z najpiękniejszych werdiur (arrasy przedstawiające zwierzęta na tle krajobrazów). W dwu salach, urządzonych zgodnie z gustem panującym w XVIII wieku są prezentowane m.in. wyroby z porcelany miśnieńskiej, ze wspaniałą grupą Ukrzyżowania projektu Kändlera, francuskie, włoskie i holenderskie meble, zegary, tkaniny i obrazy, a także kobierce polskie i dzieła złotnicze, w tym kandelabry wykonane przez złotnika gdańskiego J.G. Schlaubitza. W Sali Kolumnowej o charakterze reprezentacyjnym oraz w przylegającej do niej sklepionej sieni, zwracają uwagę portrety m.in.: ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym (replika warsztatowa Marcela Bacciarellego), biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka, pędzla tego samego malarza, czy elektora saskiego Fryderyka Augusta Wettina, wnuka króla Augusta III. Do wyposażenia należą też gobeliny z postaciami antycznych bóstw, komplet klasycystycznych mebli, złoconych i rzeźbionych, krytych wzorzystym kurdybanem, a także zespół francuskich kandelabrów z brązu złoconego.

Ważnym akcentem patriotycznym są, umieszczone w stojącej w Sieni szafce kątnej, pamiątki po Tadeuszu Kościuszce - drewniane tabakierki, wytoczone osobiście przez Naczelnika (w jednej jest zamknięty pukiel jego włosów) oraz miniatura z podobizną młodego Kościuszki, malowana przez Jana Rustema.

Zwiedzanie tej części zamku odbywa się wyłącznie w małych grupach z przewodnikiem.

 
Wawel Zaginiony – rezerwat archeologiczno-architektoniczny w budynku kuchni królewskich, rotunda ŚŚ. Feliksa i Adaukta, przedmioty związane z historią wzgórza wawelskiego, kafle z w. XVI-XVII.
W pomieszczeniu obok hallu wejściowego można obejrzeć program komputerowy "Wirtualna rekonstrukcja wzgórza wawelskiego okresu romańskiego od X-XII wieku", będący próbą odtworzenia kamiennej zabudowy Wawelu z tego czasu.
 
Skarbiec i Zbrojownia – regalia, wyroby złotnicze, cenne okazy broni i rzędów końskich – uzbrojenie polskie i zachodnioeuropejskie. W Skarbcu prezentowane są ocalałe z wojen i grabieży nieliczne przedmioty z dawnego Skarbca Koronnego, w tym miecz koronacyjny zwany Szczerbcem, pamiątki po polskich monarchach i członkach ich rodzin, wybitnych osobistościach oraz związane z wydarzeniami historycznymi, a także dzieła złotnictwa zachodnioeuropejskiego i polskiego. W salach sąsiadujących ze Skarbcem mieści się ekspozycja militariów obejmująca paradną oraz bojową broń polską i obcą z w. XIV-XVIII.
 
Sztuka Wschodu – namioty i chorągwie tureckie, uzbrojenie tureckie i perskie, kobierce, ceramika chińska i japońska, tkaniny, wyroby metalowe
 
Smocza Jama – krasowa grota związana z piękną krakowską legendą o smoku wawelskim. W piśmiennictwie, jako pierwszy, wymienił ją Wincenty Kadłubek w swej "Kronice" z przełomu XII i XIII wieku, łącząc pieczarę z legendą o smoku i księciu Grakchu (Kraku), który polecił swym synom zgładzić żarłocznego potwora.
Łączną długość korytarzy Smoczej Jamy oblicza się na ok. 270 m; dostępna dla zwiedzających trasa liczy 81 m.
Mroczna grota stwarza dziś niepowtarzalny nastrój: tajemniczość i malowniczość komór, zagłębień, szczelin skalnych oraz kominów krasowych potęguje dyskretne oświetlenie, którego źródła ukryto w załomach skalnych.
 
Czynne:
(Komnaty Królewskie, Wawel Zaginiony, Skarbiec i Zbrojownia, Sztuka Wschodu)
Wystawy czynne od 1 IV do 31 X
Pon 9:30 – 12:00 **,
Wt, Pt 9:30 – 16:00,
Śr, Czw, Sob 9:30 – 15:00,
Nd: 10:00 – 15:00
Prywatne Apartamenty Ip. czynne w godzinach otwarcia Komnat Królewskich.
Smocza Jama (wystawa czynna od 1 V – 31 X): codziennie w godz. 10:00 – 17:00
Wystawy czynne od 1 XI do 31 III
Nd 10:00 – 15:00 ***,
Pon nieczynne *,
Wt – Sob 9:30 – 15:00
Prywatne apartamenty Ip. czynne w godzinach otwarcia Komnat Królewskich – stałe wejścia o godz. 12:00 (przewodnik z j.angielskim), 13:10 i 14:20 (przewodnik z j.polskim); pozostałe za wcześniejszą rezerwacją.
 
* wystawa Wawel Zaginiony czynna 9:30 – 15:00, zamknięta we wtorki
** zamknięta Sztuka Wschodu i Prywatne Apartamenty
*** zamknięty Skarbiec i Zbrojownia oraz Sztuka WschoduMapa Krakowa

Mapa Kraków

Mapa Krakowa

Mapa Krakowa z mozliwością znalezienia hoteli, tanich noclegów oraz najcekawszych zabytków.

Nowoczesne projekty wnętrz