Państwowe Zbiory Sztuki
Wawel 5, tel. (+48 12) 422 51 55, www.wawel.krakow.pl
Codziennie w godz. 6:00 - 20:00 od IV do X, a od X do III w godz. 6:00 - 17:00. Dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego jest zamykany pół godziny przed zamknięciem bram wzgórza.
Muzeum jest nieczynne: 1 I, w Wielkanoc, 1 i 11 XI oraz 24, 25 i 31 XII. Wstęp wolny: od IV do X - w poniedziałki, od XI do III - w niedziele (nie dotyczy - Katedry, Muzeum Katedralnego i Smoczej Jamy)
Komnaty Królewskie -historyczne wnętrza wraz z kolekcją arrasów Zygmunta Augusta, portretami królewskimi, włoskimi meblami renesansowymi, wzbogacone włoskim i holenderskim malarstwem XV-XVII wieku. Wawelska kolekcja malarstwa została wspaniale wzbogacona w r. 1994 dzięki darowi ponad 80 dzieł malarstwa włoskiego z rodzinnych zbiorów hr. Lanckorońskich.

Prywatne Apartamenty Królewskie - Trasa prowadzi przez część Zamku obejmującą sale tworzące niegdyś prywatne apartamenty monarsze oraz pomieszczenia dla dworskiej świty, a także dla gości królewskich. Ściany zdobią jedne z najpiękniejszych werdiur (arrasy przedstawiające zwierzęta na tle krajobrazów). W dwu salach, urządzonych zgodnie z gustem panującym w XVIII wieku są prezentowane m.in. wyroby z porcelany miśnieńskiej, ze wspaniałą grupą Ukrzyżowania projektu Kändlera, francuskie, włoskie i holenderskie meble, zegary, tkaniny i obrazy, a także kobierce polskie i dzieła złotnicze, w tym kandelabry wykonane przez złotnika gdańskiego J.G. Schlaubitza. W Sali Kolumnowej o charakterze reprezentacyjnym oraz w przylegającej do niej sklepionej sieni, zwracają uwagę portrety m.in.: ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym (replika warsztatowa Marcela Bacciarellego), biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka, pędzla tego samego malarza, czy elektora saskiego Fryderyka Augusta Wettina, wnuka króla Augusta III. Do wyposażenia należą też gobeliny z postaciami antycznych bóstw, komplet klasycystycznych mebli, złoconych i rzeźbionych, krytych wzorzystym kurdybanem, a także zespół francuskich kandelabrów z brązu złoconego.
Ważnym akcentem patriotycznym są, umieszczone w stojącej w Sieni szafce kątnej, pamiątki po Tadeuszu Kościuszce - drewniane tabakierki, wytoczone osobiście przez Naczelnika (w jednej jest zamknięty pukiel jego włosów) oraz miniatura z podobizną młodego Kościuszki, malowana przez Jana Rustema.
Zwiedzanie tej części zamku odbywa się wyłącznie w małych grupach z przewodnikiem.
W pomieszczeniu obok hallu wejściowego można obejrzeć program komputerowy "Wirtualna rekonstrukcja wzgórza wawelskiego okresu romańskiego od X-XII wieku", będący próbą odtworzenia kamiennej zabudowy Wawelu z tego czasu.
Łączną długość korytarzy Smoczej Jamy oblicza się na ok. 270 m; dostępna dla zwiedzających trasa liczy 81 m.
Mroczna grota stwarza dziś niepowtarzalny nastrój: tajemniczość i malowniczość komór, zagłębień, szczelin skalnych oraz kominów krasowych potęguje dyskretne oświetlenie, którego źródła ukryto w załomach skalnych.
(Komnaty Królewskie, Wawel Zaginiony, Skarbiec i Zbrojownia, Sztuka Wschodu)
Wystawy czynne od 1 IV do 31 X
Pon 9:30 – 12:00 **,
Wt, Pt 9:30 – 16:00,
Śr, Czw, Sob 9:30 – 15:00,
Nd: 10:00 – 15:00
Nd 10:00 – 15:00 ***,
Pon nieczynne *,
Wt – Sob 9:30 – 15:00
** zamknięta Sztuka Wschodu i Prywatne Apartamenty
*** zamknięty Skarbiec i Zbrojownia oraz Sztuka Wschodu