Reklama | Kontakt

Muzeum Galicja

| |
  

ul. Dajwór 18, tel. (+48 12) 421 68 42

Galicja Muzeum w Krakowie, umiejscowione w odrestaurowanym budynku byłej żydowskiej fabryki zostało otwarte dla zwiedzających 17 Kwietnia 2004r. natomiast oficjalne otwarcie miało miejsce 27 Czerwca 2004.

W odremontowanym na styl post-industrialny budynku (920 metrów kwadratowych), znajduje się przestrzeń wystawowa oraz kawiarnia. Muzeum posiada także księgarnie prezentującą książki w językach: polskim, angielskim i niemieckim dotyczące żydowskiego życia, kultury a także Holokaustu, myśli żydowskiej, tożsamości oraz literatury.

Galicja Muzeum zostało założone przez Chrisa Schwarza - brytyjskiego fotografa, który podczas 12 letniej podróży po Galicji fotografował i dokumentował miejsca związane z kulturą i historią Żydów galicyjskich.

Muzeum prezentuje wystawę "Śladami Pamięci", będącą fotograficznym hołdem dla nieistniejącego już świata oraz uznaniem dla dziedzictwa ponad 800-letniej kultury żydowskiej w Polsce. Ta wielkiej wagi wystawa ukazuje po raz pierwszy ponad 140 kolorowych fotografii dużego formatu zrobionych w miasteczkach i wioskach na terenie Galicji. Zdjęcia dokumentują ślady żydowskiej przeszłości, które zachowały się do dziś w południowej Polsce.

To nie jest wystawa historyczna w dosłownym znaczeniu. Nie pokazujemy starych przedwojennych fotografii, lecz przeciwnie - są to fotografie współczesne, zaprezentowane tak, aby ukazać to, co z tej przeszłości zostało do dzisiaj. Przygotowanie tej wystawy wymagało wieloletniej, kreatywnej współpracy brytyjskiego fotografa Chrisa Schwarza i brytyjskiego uczonego Jonathana Webbera. Materiały, które zebraliśmy odwiedzając wioskę za wioską i miasto za miastem, dają całkowicie nowe spojrzenie na ruiny żydowskiej przeszłości w Polsce. Naszą ideą była próba zebrania w jedną całość obrazu pozostałości żydowskiego świata i kultury. Chcemy również pokazać w jaki sposób przemoc, z jaką Niemcy niszczyli tę kulturę, jest dzisiaj pamiętana i przedstawiana. Rozdzieliliśmy wystawę na 5 sekcji, odpowiadającym różnym sposobom przedstawienia tematu wystawy: smutek wobec ruin; zainteresowanie tradycyjną kulturą; horror procesu zniszczenia; uznanie dla wysiłków zachowania śladów pamięci.Mapa Krakowa

Mapa Kraków

Mapa Krakowa

Mapa Krakowa z mozliwością znalezienia hoteli, tanich noclegów oraz najcekawszych zabytków.

Nowoczesne projekty wnętrz